BAHÇE BİTKİLERİ BÖLÜMÜ
             Bahçe Bitkileri Bölümü beslenme ve estetik yaşamımızı etkileyen çok önemli bitkiler olan meyve, sebze ve süs bitkileri ve bu bitkilerin hasat sonu süreçleri alanında eğitim ve araştırma yapmak amacıyla kurulmuştur. Ülkemiz ekonomisinde de önemli bir yeri vardır ve bu değer gittikçe artmaktadır. Öğrenciler, uygulamalı olarak eğitimler almaktadır ve üniversitemiz alt yapısı ve yakın çevre iller eğitim faaliyetleri için önemli alt yapı sunmaktadır. Temel çalışma konularımız, bitkileri verim ve kalite gibi bitki özellikleri bakımından iyileştirmek ve yetiştirme teknikleri geliştirmektedir. Bu amaçla melezleme, mutasyon ıslahı, moleküler tekniklerin bitki ıslahına uygulanması, aşılama, doku kültürü, örtü altı ve açıkta yetiştiricilik, bitkilerin morfolojik ve moleküler yöntemlerle karakterizasyonu, topraksız tarım, hasat sonu işlemler, tohum teknolojileri alanında çalışmalar yürütmektedir.
 
           Eğitim sırasında ERASMUS ve MEVLANA gibi uluslararası programlar yoluyla öğrenci değişimleri teşvik edilmektedir. Öğrencilerin dünya ile entegre olabilmesi için anahtar bir takım özellikler kazandırılmaktadır. Eğitim sırasında dünya örnekleri sık sık gündeme alınmaktadır. Öğrencilerden yeteneklerini geliştirmeleri beklenmekte bununla ilgili programlar yapılmaktadır. Erciyes Üniversitesi Ülkemizdeki köklü üniversitelerden olup zengin imkan ve alt yapıya sahiptir. Özellikle TÜBİTAK ve Üniversite destekli öğrenci araştırma projeleri ve mezuniyet çalışmaları öğrencilerimizin olgunlaşmaları konusunda son derece etkilidir. 
 
            Eğitim sonrasında son derece zengin bir çalışma alanı bulmaktadır. Bazı öğrenciler yurt dışında ve yurt içinde yüksek lisans ve doktora yoluyla uzmanlaşmayı seçerken, bazıları da üniversitelerde araştırma görevlisi, okutman ve uzman olarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı il müdürlükleri, Tarım Kredi Kooperatifleri, Devlet Üretme Çiftlikleri, Devlet Su işleri, Sulama Birlikleri ile Belediyeler, Tapu ve Kadastro Müdürlükleri, kamu ve özel bankalar ile gübre, ilaç, tohumculuk, üretim, paketleme ve iç/dış ticaret alanında faaliyet gösteren özel kuruluşlarda mühendis olarak istihdam edilmektedirler.
 
             Gençler, çalışanlar ve ikinci baharı yaşayanlar, mutlu bir bir gelecek Bahçe Bitkileri Bölümüyle mümkündür.
 
  
Adres : Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Köşk Mahallesi Fuat Sezgin Caddesi 38030 Melikgazi/KAYSERİ
Telefon : (0 352) 437 17 90
Faks : (0 352) 437 62 09
Öğrenci İşleri : (0 352) 207 66 66 / 10500
E-Posta : ziraaterciyes.edu.tr
Copyright © / Tasarım & Programlama: Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu